TH3D226M016F0800
Mfr.Part #
TH3D226M016F0800
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Feature :
Automotive
Mounting Type :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
D
JESD-609 Code :
e0
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.0035mA
AEC-Q200
Packing Method :
TR, 13 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Dissipation Factor :
6 %
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Polarity :
Polar
Depth :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
430mA
Voltage - Rated :
16V
Length :
7.3mm