TH3D157K010D0600
Mfr.Part #
TH3D157K010D0600
Description
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917
Tantalum Capacitors
Width :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Feature :
Automotive
Ripple Current :
500mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Length :
7.3mm
Leakage Current :
0.015mA
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Published :
Capacitance :
150µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tan Delta :
0.08
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated :
10V