TH3D156M035D0700
Mfr.Part #
TH3D156M035D0700
Description
CAP TANT 15UF 20% 35V 2917
Length :
7.3mm
Height :
2.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
15μF
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Pbfree Code :
yes
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Tan Delta :
0.06
Depth :
4.3mm
Leakage Current :
0.0053mA
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current :
460mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm