TH3D107M016D0600
Mfr.Part #
TH3D107M016D0600
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 13 INCH
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Tolerance :
±20%
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Width :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
500mA
AEC-Q200
Published :
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
0.016mA
Length :
7.3mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm