TH3D107M016C0600
Mfr.Part #
TH3D107M016C0600
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Capacitance :
100μF
Length :
7.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Width :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.016mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Ripple Current :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.08
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Voltage - Rated :
16V