TH3D107M016A0600
Mfr.Part #
TH3D107M016A0600
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Leakage Current :
0.016mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Surface Mount
Mounting Type :
Automotive
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
500mA
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Width :
4.3mm
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm