TH3D107M010C0600
Mfr.Part #
TH3D107M010C0600
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Published :
Ripple Current :
500mA
Tan Delta :
0.08
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
4.3mm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.01mA
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Pbfree Code :
yes
Type :
Molded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated :
10V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
7.3mm