TH3D107K016F0600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D107K016F0600
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Tan Delta :
0.08
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
100μF
Published :
Manufacturer Size Code :
D
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Leakage Current :
0.016mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Pbfree Code :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Width :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Automotive
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
500mA