TH3D107K016D0600
Mfr.Part #
TH3D107K016D0600
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Width :
4.3mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.016mA
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.08
Ripple Current :
500mA
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Published :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
16V
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C