TH3D106M050C0800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D106M050C0800
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 50V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.8mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
10μF
Ripple Current :
430mA
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
0.005mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Type :
Molded
Depth :
4.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
7.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
D
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm