TH3D106K050E0800
Mfr.Part #
TH3D106K050E0800
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e0
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Pbfree Code :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
7.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current :
430mA
Published :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.005mA
Number of Terminations :
2
Height :
2.8mm
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
D
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10μF