TH3D106K050C0800
Mfr.Part #
TH3D106K050C0800
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10μF
Dissipation Factor :
6 %
Manufacturer Size Code :
D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Leakage Current :
0.005mA
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.3mm
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
EAR99
Height :
2.8mm
Tolerance :
±10%
Ripple Current :
430mA