TAJC105M050RNJ
Mfr.Part #
TAJC105M050RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 50V 2312
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.8mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Manufacturer Size Code :
C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
2
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
500nA
Dissipation Factor :
4 %
Type :
Molded
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Series :
TAJ
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm