TAJC105K050PNJ
Mfr.Part #
TAJC105K050PNJ
Description
CAP TANT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
500nA
HTS Code :
J BEND
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Case Code (Imperial) :
Width :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
CECC30801-005
Length :
6mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Surface Mount :
yes
Height :
2.8mm
Dissipation Factor :
4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Packing Method :
TR, 13 INCH
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
149.997327mg
Capacitance :
1μF
Size Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TAJC105K050PNJ
KYOCERA AVX TAJC105K050PNJ
1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 5.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR)
TAJC105K050PNJ Overview
This resistor has a resistance of 5.5Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 500nA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 4 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.04.
TAJC105K050PNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %