TAJC105K050RY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJC105K050RY
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Length :
6mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Reference Standard :
CECC30801-005
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Dissipation Factor :
4 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
1μF