TAJC105K050RNJ
Mfr.Part #
TAJC105K050RNJ
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V 2312
Stock
4
In Stock :
Case Code (Imperial) :
2312
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Height :
2.6mm
Number of Pins :
2
Depth :
3.2mm
Weight :
149.997327mg
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dissipation Factor :
4 %
Voltage - Rated AC :
50V
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Pbfree Code :
yes
Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Polar
Series :
TAJ
Capacitance :
1μF
Manufacturer Size Code :
C
Published :
2003
Tan Delta :
0.04
Mount :
PCB, Surface Mount
Datasheets
TAJC105K050RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJC105K050RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2312 (6032 Metric), Number of Pins:2, Voltage:50V, Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, TAJC105K050RNJ pinout, TAJC105K050RNJ datasheet PDF, TAJC105K050RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJC105K050RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.