TAJC105K050H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJC105K050H
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V 2312
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Weight :
149.997327mg
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TAJ
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Terminal Shape :
J BEND
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
4 %
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
No
Height :
2.8mm
Capacitance :
1μF
Leakage Current :
500nA
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Polarity :
POLARIZED
Published :
Number of Terminations :
2
Manufacturer Size Code :
C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.04
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
HTS Code :
Datasheets
TAJC105K050H
KYOCERA AVX TAJC105K050H
1μF ±10% 5.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
TAJC105K050H Overview
TAJC105K050H Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %