TAJC105M050H
Mfr.Part #
TAJC105M050H
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 50V 2312
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Leakage Current :
500nA
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Termination :
SMD/SMT
Dissipation Factor :
4 %
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tan Delta :
0.04
Capacitance :
1μF
Series :
TAJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.8mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
J BEND
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Weight :
149.997327mg
Polarity :
POLARIZED
Manufacturer Size Code :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Datasheets
TAJC105M050H
KYOCERA AVX TAJC105M050H
1μF ±20% 5.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
TAJC105M050H Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5.5Ohm.The leakage current of this capacitor is 500nA. The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 4 %.Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
TAJC105M050H Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %