ROX2SJ8K2
Mfr.Part #
ROX2SJ8K2
Description
RES 8.2K OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Qualification :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Voltage Rating :
350 V
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Resistors :
1
Max Operating Temperature :
235 °C
TE Connectivity
Product Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
200 mOhm
Termination :
Axial
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Lead Length :
25 mm
Product Length :
6.3
RoHS :
Compliant
Technology :
Metal Oxide
Base Product Number :
ROX2
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Series :
ROX, Neohm
ELV :
Compliant
Temperature Coefficient :
200.0000 ppm/°C
Composition :
Metal Oxide Film
Subcategory :
Resistors
Length :
11.9888 mm
Power (Watts) :
2W
Termination Style :
Resistor Type :
FLAME PROOF
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Number of Pins :
2
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Voltage Rating (DC) :
350 V
Diameter :
4 mm
Failure Rate :
Lead/Base Style :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Supplier Device Package :
Power Rating :
1.0000 W
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Mount :
Axial, Through Hole
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance Tolerance :
5
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Max Power Dissipation :
2 W
Width :
12 mm
Package / Case :
Datasheets
ROX2SJ8K2
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ8K2
Axial, Through Hole Flame Proof, 200 mOhm, 2W, Metal Oxide Film,