ROX2SJ82K
Mfr.Part #
ROX2SJ82K
Description
RES 82K OHM 5% 2W AXIAL
Tolerance :
5 %
Power Rating :
2.0000 W
Max Operating Temperature :
235 °C
Diameter :
4 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Series :
ROX2S
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Voltage Rating :
350 V
Voltage Rating (DC) :
350 V
Resistance :
82 kOhm
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Max Power Dissipation :
2 W
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Length :
12 mm
Power (Watts) :
2W
PCB Mount
Power Dissipation :
1.56
Channel Type :
N
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Length :
12
Termination Style :
Continuous Drain Current Id :
2.1
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Composition :
Metal Oxide, Power resistor
Military Standard :
Not
Datasheets
ROX2SJ82K
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ82K
Axial, Through Hole Flame Proof, 82 kOhm, 2W, Metal Oxide, Power resistor,