ROX2SJ6R8
Mfr.Part #
ROX2SJ6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Color :
Gray
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Temperature Coefficient :
±200(ppm/°C)
Tolerance (+ or -) :
5%
Qualification :
Voltage Rating :
350V
Number of Levels :
3
Screw Material - Plating :
Metal Oxide
Pitch :
0.200 (5.08mm)
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Resistance Tolerance :
± 5%
Package :
Bulk
Base Product Number :
HR72
Torque - Screw :
Voltage :
300 V
Product Width :
Resistance :
6.8(ohm)
2
Positions Per Level :
24
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Features :
Power Rating :
2W
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Product Length :
12mm
RoHS :
Details
Tolerance :
±5%
Case Style :
Epoxy Resin
-55C to 235C
Housing Material :
Thermoplastic
Product Length (mm) :
12(mm)
Screw Thread :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Minimum Operating Temperature :
-55°C
FLAME PROOF
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Series :
HR
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Ammo
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Technology :
Metal Oxide
Current :
10 A
Metal Oxide Resistors
Wire Gauge :
12-28 AWG
Datasheets
ROX2SJ6R8
Introducing Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ6R8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Metal Oxide, Voltage:300 V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 115°C, Package / Case:Axial, ROX2SJ6R8 pinout, ROX2SJ6R8 datasheet PDF, ROX2SJ6R8 amp .Beyond Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ6R8 ,we also offer AC03000002209JACCS, AC03000001000JACCS, AC03000001000JAC00, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ6R8
Flame Proof, 6.8(ohm), 2W, Metal Oxide Film,