ROX2SJ68R
Mfr.Part #
ROX2SJ68R
Description
RES 68 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Max Operating Temperature :
235 °C
Voltage Rating (DC) :
350 V
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Width :
12 mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Termination Style :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Length :
12
Tape and Box (TB)
Acting :
Fast
Min Operating Temperature :
-55 °C
Diameter :
4 mm
Max Power Dissipation :
2 W
Resistance :
68 Ohms
Power (Watts) :
2W
Supplier Device Package :
Length :
12 mm
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Tolerance :
±5%
Resistance Tolerance :
± 5%
Case Style :
Conformal Coated
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Series :
ROX, Neohm
Tolerance (+ or -) :
5%
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Lead Length :
25 mm
Power Rating :
2 W
Datasheets
ROX2SJ68R
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ68R
Axial, Through Hole Flame Proof, 68 Ohms, 2W, Metal Oxide Film,