ROX2SJ5K6
Mfr.Part #
ROX2SJ5K6
Description
RES 5.6K OHM 5% 2W AXIAL
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series :
ROX, Neohm
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Diameter :
4 mm
Tolerance :
±5%
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Case Style :
Epoxy Resin
Voltage Rating (DC) :
350 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance (+ or -) :
5%
Lead Diameter :
0.7 mm
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Resistance :
5.6 kOhm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Schedule B :
Max Power Dissipation :
2 W
Max Operating Temperature :
235 °C
Voltage Rating :
350 V
Product Length :
12
No SVHC
Width :
12 mm
Length :
11 mm
Power (Watts) :
2W
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Lead Length :
25 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 days ago)
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Termination Style :
Power Rating :
2.0000 W
Datasheets
ROX2SJ5K6
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ5K6
Axial, Through Hole Flame Proof, 5.6 kOhm, 2W, Metal Oxide Film,