ROX2SJ560R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX2SJ560R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 560 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
11 mm
Power (Watts) :
2W
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Composition :
Metal Oxide Film
Voltage Rating (DC) :
350 V
Subcategory :
Resistors
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Program Memory Size :
16 Kb
Military Standard :
Not Required
Termination Style :
Axial
Case Style :
Epoxy Resin
Resistance Tolerance :
± 5%
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminals :
2
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temp Range :
-55C to 235C
ELV :
Compliant
Type :
Metal Oxide
Resistance :
560 Ohms
Product Depth (mm) :
Tolerance :
±5%
Product Length (mm) :
12(mm)
Width :
12 mm
Termination :
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Package / Case :
Product Width :
Max Power Dissipation :
2 W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
TE Connectivity
Product Diameter (mm) :
5(mm)
Power Rating :
2W
Lead Length :
25 mm
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Length :
12mm
Diameter :
4 mm
Max Operating Temperature :
235 °C
Qualification :
Technology :
Metal Oxide
Interfaces :
I2C/SCI/SPI
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 6 days ago)
Flame-Proof Support :
yes
Series :
ROX, Neohm
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Base Product Number :
ROX2
Resistor Type :
FLAME PROOF
Voltage Rating :
350V
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Lead/Base Style :
Power Rating(s) :
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Construction :
Cylindrical
Number of Resistors :
1
Datasheets
ROX2SJ560R
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ560R
Axial, Through Hole Flame Proof, 560 Ohms, 2W, Metal Oxide Film,