ROX2SJ560K
Mfr.Part #
ROX2SJ560K
Description
RES 560K OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
700 µm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Mount :
Axial, Through Hole
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Diameter :
4mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ELV :
Compliant
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated :
350V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Oxide Film
Voltage - Rated DC :
350V
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
2W
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Resistors :
1
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Resistance :
560kOhm
Datasheets
ROX2SJ560K
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ560K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 560kOhm, Metal Oxide Film,