ROX2SJ4K7
Mfr.Part #
ROX2SJ4K7
Description
RES 4.7K OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Military Standard :
Not
Series :
ROX, Neohm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Metal Oxide Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
ELV :
Compliant
Diameter :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±5%
Lead Length :
25mm
Number of Resistors :
1
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Voltage - Rated DC :
350V
Mount :
Axial, Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
2W
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
4.7kOhm
Construction :
Flameproof
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ROX2SJ4K7
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ4K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Metal Oxide Film,