ROX2SJ470K
Mfr.Part #
ROX2SJ470K
Description
RES 470K OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Flameproof
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
350V
Resistance :
470kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Diameter :
4mm
Series :
ROX, Neohm
Published :
ELV :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
ROX2SJ470K
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ470K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 470kOhm, Metal Oxide Film,