ROX2SJ3R9
Mfr.Part #
ROX2SJ3R9
Description
RES 3.9 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Resistance Tolerance :
5
Construction :
Cylindrical
Subcategory :
Resistors
Technology :
Metal Oxide
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Product Length (mm) :
12(mm)
Tolerance :
±5%
Tolerance (+ or -) :
5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Failure Rate :
Radiation Hardening :
No
Base Product Number :
ROX2
Voltage Rating :
600 V
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Product Diameter (mm) :
5(mm)
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Tape and Box (TB)
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Voltage Rating (DC) :
350 V
Diameter :
4 mm
Military Standard :
Not Required
Length :
11 mm
Type :
Metal Oxide
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Power (Watts) :
2W
Qualification :
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Resistance :
3.9 Ohm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Lead Spacing (nom) :
Termination :
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
Series :
ROX, Neohm
TE Connectivity
Lead/Base Style :
Product Length :
2.01 mm
Power Rating(s) :
2(W)
Power Rating :
2.0000 W
Max Operating Temperature :
235 °C
Package / Case :
Product Width :
2.01 X 1.25 X 0.94
Flame-Proof Support :
yes
Case Style :
Epoxy Resin
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Max Power Dissipation :
2 W
Metal Oxide Film
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Mounting Style :
PCB Mount
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.001 uF
Datasheets
ROX2SJ3R9
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ3R9
Axial, Through Hole Power/Flame Proof, 3.9 Ohm, 2W, Metal Oxide Film,