ROX2SJ390R
Mfr.Part #
ROX2SJ390R
Description
RES 390 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
600V
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Diameter :
5mm
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Flameproof
Package / Case :
Axial
ELV :
Compliant
Composition :
Metal Oxide Film
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
390ohm
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
ROX, Neohm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Power Rating :
2W
Published :
Tolerance :
±5%
Datasheets
ROX2SJ390R
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ390R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, Metal Oxide Film,