ROX2SJ2R2
Mfr.Part #
ROX2SJ2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Technology :
Metal Oxide
Diameter :
4 mm
Lead/Base Style :
Axial
Number of Terminals :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Product Length (mm) :
12(mm)
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
REACH SVHC :
No SVHC
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Package / Case :
Product Width :
Tolerance :
±5%
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Qualification :
Max Power Dissipation :
2 W
Product Height (mm) :
Number of Terminations :
2
Length :
11 mm
Power Rating :
2.0000 W
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Failure Rate :
Base Product Number :
ROX2
Number of Resistors :
1
Voltage Rating (DC) :
350 V
Resistance Tolerance :
5
Min Operating Temperature :
-55 °C
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Voltage Rating :
350V
Power Rating(s) :
2(W)
Product Length :
12
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Construction :
Cylindrical
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Resistance :
2.2 Ohm
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Military Standard :
Not Required
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS :
Details
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 days ago)
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Height - Seated (Max) :
ELV :
Compliant
Tolerance (+ or -) :
5%
Supplier Device Package :
Product Diameter (mm) :
5(mm)
Case Style :
Conformal Coated
Max Operating Temperature :
235 °C
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Type :
Metal Oxide
Series :
TE Connectivity
Number of Pins :
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Termination :
Product Status :
Active
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Flame-Proof Support :
yes
Power (Watts) :
2W
Termination Style :
Datasheets
ROX2SJ2R2
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ2R2
Axial, Through Hole Power/Flame Proof, 2.2 Ohm, 2W, Metal Oxide Film,