ROX2SJ2K7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX2SJ2K7
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Resistance :
2.7 kOhms
Max Power Dissipation :
2 W
Lead Length :
25 mm
Product Width :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 days ago)
Product Status :
Active
Product Length :
12mm
Base Product Number :
ROX2
Width :
12 mm
Number of Resistors :
1
Lead/Base Style :
Axial
Termination Style :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Qualification :
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Number of Pins :
2
Supplier Device Package :
RoHS :
Compliant
Resistor Type :
FLAME PROOF
Termination :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Max Operating Temperature :
235 °C
Package / Case :
TE Connectivity
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating :
350V
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Technology :
Metal Oxide
ELV :
Compliant
Military Standard :
Not
Length :
12 mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Axial, Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Metal Oxide Film
Resistance Tolerance :
± 5%
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Power (Watts) :
2W
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Diameter :
5 mm
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Power Rating :
2W
Voltage Rating (DC) :
350 V
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
ROX, Neohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
ROX2SJ2K7
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ2K7
Axial, Through Hole Flame Proof, 2.7 kOhms, 2W, Metal Oxide Film,