ROX2SJ27R
Mfr.Part #
ROX2SJ27R
Description
RES 27 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Status :
Active
Body Orientation :
Straight
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Product Length :
24.79 mm
Power (Watts) :
2W
Termination Method :
Solder
Height - Seated (Max) :
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Width :
12 mm
Tolerance :
±5%
Contact Gender :
Pin
Contact Material :
Iron-Nickel
Series :
ROX, Neohm
Lead Free :
Lead Free
Product Type :
Metal Oxide Resistors
ELV :
Compliant
Gender :
PLUG
Resistance :
27 Ohm
Technology :
Metal Oxide
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Termination Style :
Axial
Mounting :
Cable Mount
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Maximum Operating Temperature :
+235°C
TE Connectivity
Resistor Type :
FLAME PROOF
Package / Case :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Power Rating :
2.0000 W
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Radiation Hardening :
No
Termination :
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Military Standard :
Not
Lead/Base Style :
Max Operating Temperature :
235 °C
Supplier Device Package :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Features :
No SVHC
Qualification :
Voltage Rating (DC) :
350 V
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
350 V
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Length :
12 mm
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
ROX2
Strain Relief :
No
Diameter :
4 mm
Failure Rate :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Pins :
Metal Oxide Film
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Resistance Tolerance :
5
Operating Temperature :
-55 to 125 °C
Max Power Dissipation :
2 W
Lead Length :
25 mm
Product Width :
Datasheets
ROX2SJ27R
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ27R
Axial, Through Hole Flame Proof, 27 Ohm, 2W, Metal Oxide Film,