ROX2SJ1R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX2SJ1R2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2 OHM 5% 2W AXIAL
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Voltage - Rated :
600V
Radiation Hardening :
No
Number of Resistors :
1
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
2W
Military Standard :
Not
Published :
2000
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
4mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
ELV :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
ROX, Neohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Flameproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Oxide Film
Resistance :
1.2Ohm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
ROX2SJ1R2
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ1R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, Metal Oxide Film,