PT0603FR-070R1L
Mfr.Part #
PT0603FR-070R1L
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
100MOhm
e3
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
PT0603FR-070R1L
YAGEO PT0603FR-070R1L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 100mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C