PT0603FR-070R068L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT0603FR-070R068L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.068 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thick Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Series :
PT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/ +300ppm/°C
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
68mOhm
Datasheets
PT0603FR-070R068L
YAGEO PT0603FR-070R068L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 68mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C