PT0603FR-070R091L
Mfr.Part #
PT0603FR-070R091L
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/10W 0603
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
91mOhm
Published :
Temperature Coefficient :
0/ +300ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PT0603FR-070R091L
YAGEO PT0603FR-070R091L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 91mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C