PT0603FR-070R05L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT0603FR-070R05L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Height :
558.8μm
Resistance :
50mOhm
Temperature Coefficient :
0/ +400ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
PT
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
PT0603FR-070R05L
YAGEO PT0603FR-070R05L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PT Series, Thick Film, 50mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C