MSRTA20080AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRTA20080AD
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 200A 3 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package / Case :
Three Tower
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 200A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Average Rectified Current :
200A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
MSRTA20080AD
GeneSiC Semiconductor MSRTA20080AD
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 800V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA20080(A)D Overview
MSRTA20080(A)D Features
MSRTA20080(A)D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA20080(A)D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23