MSRT150120A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRT150120A
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 150A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) :
150A DC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Element Configuration :
Common Cathode
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage :
1.2kV
Package / Case :
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Packaging :
Bulk
Forward Current :
150A
Max Surge Current :
2.25kA
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Mount :
Chassis Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
150A
Peak Reverse Current :
10μA
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 150A
Diode Type :
Standard
Datasheets
MSRT150120A
GeneSiC Semiconductor MSRT150120A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 150A 1.2kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT150120(A) Overview
Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 2.25kA.In the case of 150A forward voltage, the device will operate.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 10μA.
MSRT150120(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT150120(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT150120(A) applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23