MSRT150160A
Mfr.Part #
MSRT150160A
Description
DIODE MODULE 1.6KV 150A 3TOWER
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Common Cathode
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 150A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Average Rectified Current :
150A
Max Surge Current :
2.25kA
Package / Case :
Three Tower
Forward Current :
150A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Peak Reverse Current :
10μA
Standard
Reverse Voltage :
1.6kV
Current - Average Rectified (Io) :
150A DC
Mount :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Datasheets
MSRT150160A
GeneSiC Semiconductor MSRT150160A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 150A 1.6kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT150160(A) Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 2.25kA.A forward voltage of 150A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 10μA.
MSRT150160(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT150160(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT150160(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23