MSRT150100A
Mfr.Part #
MSRT150100A
Description
DIODE MODULE 1KV 150A 3TOWER
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
150A
Current - Average Rectified (Io) :
150A DC
Average Rectified Current :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Max Surge Current :
2.25kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Voltage :
1kV
Element Configuration :
Common Cathode
Package / Case :
Three Tower
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 150A
Peak Reverse Current :
10μA
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Datasheets
MSRT150100A
GeneSiC Semiconductor MSRT150100A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 150A 1kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT150100(A) Overview
Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 2.25kA should be the rule.When the forward voltage is set to 150A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 10μA.
MSRT150100(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT150100(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT150100(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23