MSRT15060A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRT15060A
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 600V 150A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 150A
Mount :
Chassis Mount
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
2.25kA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
150A DC
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Reverse Voltage :
600V
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Peak Reverse Current :
10μA
Forward Current :
150A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Average Rectified Current :
150A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
Three Tower
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Datasheets
MSRT15060A
GeneSiC Semiconductor MSRT15060A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 150A 600V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT15060(A) Overview
In order to prevent the surge current from exceeding 2.25kA, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 150A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 10μA.
MSRT15060(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT15060(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT15060(A) applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23