MSRT150140A
Mfr.Part #
MSRT150140A
Description
DIODE MODULE 1.4KV 150A 3TOWER
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Common Cathode
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Surge Current :
2.25kA
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Average Rectified Current :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 150A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
RoHS Compliant
Forward Current :
150A
Current - Average Rectified (Io) :
150A DC
Published :
Reverse Voltage :
1.4kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Datasheets
MSRT150140A
GeneSiC Semiconductor MSRT150140A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 150A 1.4kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT150140(A) Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 2.25kA.A forward voltage of 150A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 10μA.
MSRT150140(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT150140(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT150140(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23