MSRT100140AD
Mfr.Part #
MSRT100140AD
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE GEN 1.4KV 100A 3 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Average Rectified Current :
100A
Mount :
Chassis Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Published :
Diode Type :
Standard
Package / Case :
Three Tower
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
MSRT100140AD
GeneSiC Semiconductor MSRT100140AD
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 1.4kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT100140(A)D Overview
MSRT100140(A)D Features
MSRT100140(A)D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT100140(A)D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23