MSRT100120AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRT100120AD
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN 1.2KV 100A 3 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1200V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Average Rectified Current :
100A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Type :
Standard
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Three Tower
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
MSRT100120AD
GeneSiC Semiconductor MSRT100120AD
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 1.2kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT100120(A)D Overview
MSRT100120(A)D Features
MSRT100120(A)D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT100120(A)D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23