MSRT10080AD
Mfr.Part #
MSRT10080AD
Description
DIODE GEN PURP 800V 100A 3 TOWER
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Average Rectified Current :
100A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Datasheets
MSRT10080AD
GeneSiC Semiconductor MSRT10080AD
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 800V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT10080(A)D Overview
MSRT10080(A)D Features
MSRT10080(A)D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT10080(A)D applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23