MOV-07D221KTR
Mfr.Part #
MOV-07D221KTR
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
Voltage - Rated DC :
242V
Max Surge Current :
1.2kA
HTS Code :
Capacitance :
230pF
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage (Max) :
242V
Tolerance :
10%
Clamping Voltage :
360V
Varistor Voltage :
220V
Capacitance @ Frequency :
230pF @ 1kHz
Max Voltage Rating (AC) :
140V
Varistor Voltage (Min) :
198V
Clamping Current :
10A
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
7mm
Energy :
14J
Maximum AC Volts :
140V
Package / Case :
Disc 7mm
Width :
6.8mm
Max Voltage Rating (DC) :
180V
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Datasheets
MOV-07D221KTR
Introducing Bourns, Inc. MOV-07D221KTR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:MOV-07, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:Disc 7mm, Number of Terminations:2, MOV-07D221KTR pinout, MOV-07D221KTR datasheet PDF, MOV-07D221KTR amp .Beyond Bourns, Inc. MOV-07D221KTR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.