MOV-07D101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MOV-07D101K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Max Surge Current :
1.2kA
Capacitance :
250pF
Clamping Voltage :
165V
Mount :
Radial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Frequency :
500pF @ 1kHz
Diameter :
7mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
85V
JESD-609 Code :
e3
Maximum AC Volts :
60V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2010
Number of Circuits :
1
Max Voltage Rating (AC) :
60V
Varistor Voltage (Max) :
110V
Base Part Number :
MOV-07
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Min) :
90V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
6.8mm
Varistor Voltage :
100V
Number of Terminations :
2
Clamping Current :
10A
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Energy :
6.5J
Package / Case :
Disc 7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Rated DC :
110V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
Resistor Type :
VARISTOR
Datasheets
MOV-07D101K
Introducing Bourns, Inc. MOV-07D101K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:MOV-07, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, MOV-07D101K pinout, MOV-07D101K datasheet PDF, MOV-07D101K amp .Beyond Bourns, Inc. MOV-07D101K ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.