MOV-07D221K
Mfr.Part #
MOV-07D221K
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
Stock
36
In Stock :
36
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Published :
2010
Package / Case :
Disc 7mm
Clamping Current :
10A
Diameter :
7mm
Max Voltage Rating (DC) :
180V
Capacitance :
230pF
Lead/Base Style :
Radial
Varistor Voltage (Min) :
198V
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
140V
Maximum AC Volts :
140V
Varistor Voltage (Max) :
242V
Max Surge Current :
1.2kA
Voltage Tolerance :
10%
Depth :
3.5mm
Packaging :
Bulk
Energy :
14J
Varistor Voltage :
220V
Tolerance :
10%
MOV-07
Lead Pitch :
5mm
Width :
6.8mm
Clamping Voltage :
360V
Capacitance @ Frequency :
230pF @ 1kHz
Voltage - Rated DC :
242V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
MOV-07D221K
Introducing Bourns, Inc. MOV-07D221K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 7mm, Number of Terminations:2, Base Part Number:MOV-07, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, MOV-07D221K pinout, MOV-07D221K datasheet PDF, MOV-07D221K amp .Beyond Bourns, Inc. MOV-07D221K ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.