MOV-07D180KTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MOV-07D180KTR
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 7MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Frequency :
2800pF @ 1kHz
Package / Case :
Disc 7mm
Mount :
Radial, Through Hole
Tolerance :
10%
Published :
Capacitance :
2.8nF
Clamping Voltage :
36V
Varistor Voltage :
18V
Voltage - Rated DC :
20V
Varistor Voltage (Max) :
20V
Maximum AC Volts :
11V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
MOV-07
Varistor Voltage (Min) :
16V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
VARISTOR
Max Surge Current :
250A
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Width :
3.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
11V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Energy :
0.90J
Clamping Current :
2.5A
Diameter :
7mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Circuits :
1
Datasheets
MOV-07D180KTR
Introducing Bourns, Inc. MOV-07D180KTR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 7mm, Base Part Number:MOV-07, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, MOV-07D180KTR pinout, MOV-07D180KTR datasheet PDF, MOV-07D180KTR amp .Beyond Bourns, Inc. MOV-07D180KTR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.